A közúti forgalomban való részvétel – legyen az autóval, biciklivel, vagy éppen gyalog – mindig veszélyes. Sosem tudhatjuk, hogy mikor történhet velünk valami baj, amire nem vagyunk felkészülve. Előző blog bejegyzésünkben arról írtunk, hogy mi a teendő, ha közúti balesetet okozunk, vagy szenvedünk. Ehhez kapcsolódva pedig ezen a héten a biztosításról, azon belül is a CASCO biztosításról szedtük össze néhány hasznos információt.
Biztosítások fajtái
Alapvetően két nagy csoportra osztahtjuk a gépjárművekre köthető biztosításokat. Az első, amelyet a törvény előír, kötelező, és minden forgalomban részt vevő járműnek rendelkeznie kell vele. Ez a fajta biztosítás a másoknak okozott károkat téríti meg. A másik csoportba tartoznak a szabadon köthető típusok, melyeknek elsődleges szerepe, hogy akkor is felel a károkért, ha annak okozója maga a tulajdonos. Ez a legnagyobb különbség a kötelező felelősség biztosítás és a CASCO között. Ám van egy fontos kivétel, amennyiben az autót hitelre vásároljuk, általában a CASCO biztosítást is kötelezővé teszik. Jó, ha tudjuk, hogy a hazánkban között CASCO biztosítás egész Európára kiterjed.
Mit kell róla tudni?
A CASCO nem kötelező, csak ajánlott biztosítás, hiszen azokra a károkra nyújt fedezetet, amelyek a saját autónkkal történnek. Ennek köszönhetően egy esetleges baleset, vagy váratlan kiadás nem terheli meg annyira a család pénztárcáját. A CASCO biztosítást a hivatalos, tehát a forgalmi engedélyben szereplő tulajdonos, vagy üzembentartó köthet a járműre. A CASCO nem csak a közúti balesetekre terjedhet ki, kérhetjük lopás, de akár elemi károk esetén, vagyis jégeső, vagy szélvihar okozta károk ellen is. A biztosítás lehet határozott és határozatlan időre is megkötni, melynek részleteiről egy szerződésben állapodnak meg a felek.
Mi alapján kalkulálnak?
A CASCO megkötésekor a biztosító figyelembe veszi, hogy mekkora veszélyt jelentünk a forgalomra nézve. A biztosítás díjának megszabásához megvizsgálják a jármű értékét, korát, a motor típusát, nagyságát, és az eddigi kártörténetét. Talán nem is gondolnád, de az sem mindegy egy biztosítónak, hogy hol laksz, és merre közlekedsz, vagy, hogy rajtunk kívül még ki vezeti a járművet. Számtalan statisztika segít a szakértőknek kiszámolni, hogy személyre szabottan mennyibe kerüljön a biztosításunk. Fontos tudni azonban, hogy bizonyos esetekben a biztosító dönthet úgy is, hogy nem vállalja a járművünk biztosítását.
Akár online is
A CASCO biztosítást ma már akár online is meg lehet kötni bármelyik biztosító vállalatnál. A zökkenőmentes szerződéskötés érdekében érdemes figyelni a következőkre. Szerződéskötéskor mindig legyen kéznél a jármű forgalmi engedélye. Fontos, hogy az gépjármű típusát pontosan meg tudjuk határozni. Amennyiben a finanszírozás hitelből történik, a kibocsájtó bankot is meg kell jelölni. A CASCO megkötésénél meg kell jelölni az önrészesedés mértékét, amely szabadon választható. Ez annyit jelent, hogy baleset során a kár értékének az előre meghatározott százalékos, vagy összegszerű értéket kell nekünk kifizetni (mindig a magasabb összeget vonják le), a többit pedig a biztosító fedezi. Amennyiben a kár nem éri el a minimális önrészt, abban az esetben a biztosító nem fizet. Illetve abban az esetben is elesünk a biztosítási összegtől, ha a balesetet szándékosan, vagy súlyos gondatlanságból követtük el.
Fontos tudni, hogy, ha használtautóra szeretnénk CASCO biztosítást kötni, akkor a Biztosító cég a szerződés megkötése előtt megvizsgálhatja a jármű állapotát, így, ha az online ügyintézés során kiderül, hogy a járművet meg kell vizsgálni személyesen is – úgynevezett szemlét kell tartani – akkor a biztosító szakértője felkeresi a tulajdonost, hogy elvégezze az átvizsgálást.
Ha CASCO biztosítás kötésén gondolkodsz, keresd a CarTrend munkatársait bizalommal. Cégünk minden biztosítóval kapcsolatban áll, így bármilyen lehetőségre találunk megoldást. Ráadásul elérhető az úgynevezett beépített vagy casco mentes finanszírozási formák is, melyek megkönnyíthetik az autó vásárlást.