Az, hogy autónkban a biztonsági övek és a légzsákok bevált biztonsági eszközök, már nem újdonság, de számos más biztonsági rendszer is véd minket. Például stabilizálják a járművünket, támogatják a fékezést és megfelelő láthatóságot valamint éles látást biztosítanak. Az autók biztonsági rendszerei azt a célt szolgálják, hogy minimalizálják a balesetveszélyt, és a lehető legjobban megvédjenek bennünket, ha mégis bekövetkezik az ütközés. A CarTrend szakemberei arra hívják fel a figyelmet, hogy mikor autót vásárlunk, igenis ügyeljünk arra, hogy a kiválasztott autóban milyen biztonságtechnikai eszközök találhatók. Nem feltétlenül az a legfontosabb, hogy milyen színe van az autónak, hány lóerős. Sokkal fontosabb, hogy például hány légzsák található benne, milyen fényszóró technológáival szerelt a jármű, vagy esetleg sávváltásra figyelmeztető funkciója van-e. Ezért ebben a cikkünkben azzal foglalkozunk, napjainkban mely biztonsági és asszisztens rendszerek állnak rendelkezésünkre, ezek a funkciók hogyan teszik biztonságosabbá a vezetést, és mi a különbség az aktív és passzív biztonsági rendszerek között.
Mi a különbség az aktív és passzív biztonsági rendszerek között?
Az aktív biztonsági rendszereket az autógyártók a baleset megelőzése érdekében szerelik be járműveinkbe. A kategória klasszikus képviselői az olyan asszisztens rendszerek, mint például a sávtartó asszisztens, a blokkolásgátló fékrendszer (ABS) vagy az elektronikus menetstabilizáló (ESP). Ezek a funkciók biztosítják, hogy biztonságban hazaérjünk, és mindig minden pillanatban tökéletesen uraljuk az autónkat, illetve a forgalom változásaira hatékonyan tudjunk reagálni. Tehát elkerülhetjük velük a baleseteket és a veszélyes helyzeteket, mert ezek megelőzése talán a legfontosabb. Amennyiben nem tudjuk elkerülni az ütközést, akkor van fontos szerepük a passzív biztonsági rendszereknek, hiszen ők felelősek azért, hogy a baleset a lehető legkevesebb sérüléssel végződjön. A passzív biztonsági rendszerek családjába tartoznak a karosszériába épített gyűrődési zónák, a légzsákok, a biztonsági övek, a fejtámlák, és az övfeszítő rendszerek. Egyes gyártók komplett technológiai csomagokat kínálnak, amelyek az úgynevezett prediktív biztonságot szolgálják. Ezeknek a gyártók mindig hangzatos nevet adnak. A Mercedes-Benz például a PRE-SAFE megnevezést használja. Hogyan működik mindez? A rendszer érzékeli, hogy mikor következhet be veszélyhelyzet és az ehhez lehető legideálisabb állapotba helyez bennünket. Megfeszíti az öveket, a nyitott ablakokat felhúzza, valamint az üléseket és a fejtámlákat az ideális helyzetbe állítja. Ezek a rendszerek az ütközésekre is figyelmeztetnek, és ha kell, akkor vészfékezéssel a vezetésbe is beleavatkoznak.
A CarTrend autószalon kínálatában található járművek teles-teli vannak biztonságtechnikai funkciókkal
Mivel a passzív biztonsági rendszerek területén kevés további fejlesztés érhető el, hiszen ezek már egyre kifinomultabbak. Ezért az autógyártók az aktív rendszerek számát és hatékonyságát bővítik. A mai modern autókban a jármű maga ellenőrzi saját maga állapotát, például figyeli a gumiabroncsok nyomását. De az elmúlt években gyártott modellek tele vannak kamerákkal, érzékelőkkel, amelyek megkönnyítik a vezetést, és figyelmeztetnek a különböző közlekedési helyzetekben felmerülő veszélyekre. Ennek köszönhetően számos baleset megelőzhető. De sokunkat idegesítenek ezek a funkciók. Hiszen a mai modern autók folyamatosan csipognak, villognak, jeleznek valamit. Viszont a balesetek teljes megelőzésére szolgálnak, ezért egyre nagyobb a kereslet az olyan járművek iránt, amelyek a fejlett biztonsági funkciók káprázatos tárházát kínálják. A CarTrend kínálatában számos ilyen autót találunk. Például a BMW 530d Touring xDrive Individual-t vagy a Porsche Panamera 4.8 V8 GTS PDK-t, amely most 11.879.000 Forintért lehet a miénk. Ez a Porsche szinte az összes jelenleg ismert biztonsági funkcióval rendelkezik. De nem kell prémium kategóriás járművet vásárolnunk azért, hogy ezek a funkciók a rendelkezünkre álljanak. A CarTrend kínálatában bőven találunk kompakt vagy középkategóriás járműveket, amelyek számos biztonságtechnikai funkcióval bírnak. Például az Opel Insignia Sports Tourer 1.6 CDTI ecoTEC Innovation Start Stop is ilyene, amelyet 4.149.000 Forintért vihetünk haza.
Hogyan befolyásolják az autók biztonsági funkciói a baleseti statisztikákat
Sajnos az éremnek ebben az esetben is két oldala van. A mai járművek egyre nagyobb végsebességet tesznek lehetővé. Ezért a gyorshajtás az egyik leggyakoribb oka a halálos közúti baleseteknek. Ez azért is van, mert a mai modern autókban nem érzékeljük azt, hogy mennyivel is haladunk. Hiszen az autónk kellően hangszigetelt és olyan ülésekben foglalunk helyet, amelyek fűthetők, hűthetők, sőt masszázs funkcióval is el vannak látva. Ezt ellensúlyozza az a rengeteg biztonságtechnikai funkció, amely beépítésre kerül kedvenc négykerekünkbe. Azt már fentebb említettük, hogy az aktív biztonsági rendszerek célja elsősorban a balesetek elkerülése. Beavatkoznak, ha hibázunk. Az ABS, amely rövidítés a blokkolásgátlót takarja, lerövidíti a féktávot, vészfékezéskor a jármű kormányzási képessége viszont érintetlen marad. De meg kell említeni az ESP-ét is. Ez az elektronikus menetstabilizáló megvédi az autónkat a megcsúszástól, vagyis lefékezi azt. Ezzel is csökkentve a baleset veszélyét. De érdemes arra is figyelnünk, hogy az autóban legyen holttér figyelő asszisztens. Ez érzékeli, hogy oldalról közeledik-e egy másik jármű. A visszapillantó tükörben ilyenkor villog egy piros vagy narancssárga háromszög. Ez is nagyon hasznos funkció. De talán ennél is fontosabb, hogy adaptív LED-es fényszóróval felszerelt autót válasszunk. Mert ebben az esetben nincs más dolgunk, mint bekapcsolni a refit, a többit a rendszer maga vezérli. A funkció automatikusan leárnyékolja fényszórónk fényét, ha szembe jön valaki, vagy előttünk halad egy másik autó, de akkor is működésbe lép, ha lakott területre érünk. A közlekedési táblák felismerése is segít nyomon követnünk a forgalmi helyzetet. Ez az elektronikus asszisztens tájékoztatást ad a sebességkorlátozásokról vagy az előzési tilalmakról, illetve ezek feloldásáról is, ami szintén csökkenti a balesetek lehetőségét.