A használtautó vásárlása egy nagyon izgalmas folyamat, amelyet sokszor komoly döntések szegélyeznek. Maga az autóvásárlás gondolata vérpezsdítő, de amikor a vásárlás folyamán arra terelődik a szó, hogy milyen módon kerül a kiválasztott használtautó kifizetésre, sokszor megfagy a levegő. Az autóvásárlás egy komoly és kellő körültekintést igénylő döntés. Szerencsére napjainkban pénzügyi szempontból sok lehetőség közül választhatunk. A CarTrend használtautó kereskedés szakemberei minden esetben segítenek nekünk a számunkra legtökéletesebb megoldást megtalálni.
Nem biztos, hogy a készpénzes használtautó vásárlás a legideálisabb választás. Mert egy saját autó birtoklása és fenntartása rengeteg kötöttséggel jár. De az sem biztos, hogy egy adott helyzetben a részletre való használtautó finanszírozás a kedvező. Ezért a CarTrend szakemberei az élethelyzetünkhöz igazítják bankok, cégek ajánlatait. Függetlenül attól, hogy milyen típusú pénzügyi megoldást választunk, fontos, hogy a vásárlás előtt mérlegeljük, mely konstrukció a legmegfelelőbb számunkra és mekkora az a havi összeg, amit a legrosszabb esetben is ki tudunk fizetni.
Használtautó vásárláskor mely pénzügyi konstrukció a legjobb választás?
Ha nem tudunk, vagy nem szeretnénk készpénzért használtautót vásárolni, akkor más módon kell a vásárláshoz szükséges pénzt biztosítanunk. Ne feledjük, ebben az esetben ezek a konstrukciók havi terhet és anyagi felelősséget jelentenek. De hogy melyik megoldást választjuk, a részletfizetést, a lízing egyik típusát: a tartós bérletet, az csak és kizárólag rajtunk áll. Mindegyik lehetőségnek megvannak az előnyei és hátrányai. Döntésünkben az is fontos részlet kell, hogy legyen, hogy a finanszírozás után szeretnénk-e megtartani a járművet vagy sem. Ha nem, akkor az operatív lízing vagy a nyíltvégű autólízing mindenképp egy jó választás lehet.
Hosszú távon nem mindig a készpénzes használtautó vásárlás a jó döntés!
Amennyiben számunkra fontos a saját vagy cégünk stabil likviditása és folyamatosan rendelkezünk bevétellel, akkor nyugodtan finanszíroztathatjuk használtautónkat lízinggel vagy részletfizetéssel. Ebben az esetben a rendszeres törlesztőrészleteket a cégünk bevételéhez, jövedelmünkhöz kell igazítanunk. A CarTrend szakemberei ezeket a részleteket is figyelembe veszik, amikor a megszerezni kívánt autó, motor pénzügyi megoldásában segítenek.
Miért lehet jó választás az operatív lízing?
Az operatív lízingnek a tulajdon helyett a használat a mottója, nem szükséges a jármű teljes vételárát letenni az asztalra, hanem csak a használatáért fizetünk, és a maradványértéket meg is takaríthatjuk. A hitelből történő autóvásárláshoz képest ez lényegesen kisebb havi költséget jelent.
Az operatív lízing esetén a havi számlán szereplő nettó összeg egy az egyben elszámolható működési költségként, mert hasonlít a bérbeadás intézményére. Sőt ebben az esetben a havi számla az összes karbantartási költséget is tartalmazhatja, így nekünk tényleg csak a tankolásra lesz gondunk. A hétköznapokban tartósbérleti konstrukció megnevezéssel is találkozhatunk ezzel a pénzügyi megoldással. A szerződés időintervallumának lejárta után pedig eldönthetjük, hogy melyik másik autóba ülünk be, mert nem válunk az autó tulajdonosává.
Ebben az esetben az úgynevezett továbbértékesítési kockázat kizárólag a bérbeadó céget terheli.
Melyik lízinget válasszuk használtautó vásárlásakor?
A lízing népszerű pénzügyi konstrukció. Klasszikus esetben, pénzügyi lízing igénybevételekor a lízingbeadó megvásárolja a lízingtárgyat, a megállapodás szerinti lízingdíj rendszeres fizetése ellenében pedig a futamidő végén a jármű tulajdonosaivá válunk. Ez talán manapság az egyik leggyakoribb pénzügyi konstrukció. De a lízingnek alapvetően két típusa van: operatív lízing és pénzügyi lízing. Nézzük is a részleteket. Az operatív lízingnek rövid a szerződéses időtartama. A szerződés lejárta után a lízingtárgy visszakerül a bérbeadóhoz. Minket, úgymond bérlőket, további kötelezettség ebben az esetben nem terhel. Ebben a formában a befektetési kockázat, valamint a tulajdonjog a lízingbeadót terheli. Az operatív lízing rugalmasságot kínál számunkra, amellett, hogy ezzel a megoldással nem kell nagy összeget lekötnünk. Ebben az esetben is igény szerint használhatjuk a járművet. Ráadásul a hitelképességünk sem romlik, hiszen a lízingcég által kiállított havi részletek költségként kerülnek elszámolásra. Az operatív lízing a vállalkozások körében különösen népszerű lehetőség, elsősorban haszongépjárművekre veszik igénybe sokszor a cégek ezt a pénzügyi megoldást.
Operatív lízing kontra pénzügyi lízing
A klasszikus pénzügyi lízing és az operatív lízing sok hasonlóságot mutat, de van néhány lényeges különbség is a két lehetőség között. De nézzünk is egy példát: kiválasztjuk a megfelelő használtautót a CarTrend telephelyén. Most biztosan benned is felmerült a kérdés, miért pont ott? Mert a CarTrend használtautó kereskedésben 150 jármű várja felkészülten, hogy hazavigyük valamelyiket. Ahelyett, hogy készpénzért saját magunk vásárolnánk meg a járművet, a lízingbe vesszük a gépkocsit. Mi történik ilyenkor? A lízingbeadó megvásárolja az általunk kiválasztott használtautót a CarTrend-től, és megkéri az ott dolgozó szakembereket, hogy a járművet közvetlenül nekünk adják át. A pénzügyi lízing esetén akár 8 évre is köthetünk szerződést. A pénzügyi lízing futamidejének lejárta után az autó a tulajdonunkba kerül.
Az operatív lízing esetében a folyamat ugyanez, azzal a különbséggel, hogy ebben az esetben a futamidő jóval rövidebb, és a szerződés végén nem kerül a tulajdonunkba az autó. Van még egy jelentős különbség, a pénzügyi lízing igénybevételekor cégek esetén legalább 20 százalék önerőt ír elő a törvény, magánembereknél ez 25 százalék. Ezzel szemben a tartósbérleti konstrukció választásakor, akár önerő nélkül is beleülhetünk az általunk kiválasztott autóba, sőt jóval gyorsabban, mint egy klasszikus lízing esetén. Mivel ebben az esetben nem előzi meg a folyamatot egy bonyolult és hosszadalmasabb bírálati procedúra.
Melyik pénzügyi megoldás a legcélravezetőbb számunkra?
Legyen szó hitelről, pénzügyi vagy operatív lízingről: soha nem lehet általánosságban meghatározni, hogy melyik konstrukciónak van esetünkben leginkább értelme. Mindenekelőtt az egyéni helyzet és a kívánt cél a meghatározó.
Nincs rossz döntés – bármikor módosítható (átkalkulálható) vagy lezárható egy adott szerződés. Nem kell a teljes futamidőben gondolkodnod, nincs hosszútávú elköteleződés. A CarTrend rugalmas partnered abban, hogy megismerd az autóhasználat új trendjét!